Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Puchar Świata w skokach narciarskich w Willingen – zawody w skokach narciarskich , przeprowadzane w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich od sezonu 1994/1995 . Areną zmagań jest skocznia Mühlenkopfschanze w Willingen .
Inauguracyjny konkurs zakończył się zwycięstwem austriackiego zawodnika – Andreasa Goldbergera . Następne zawody rozegrano tu w 1997 roku. Triumfy w nich odnieśli Martin Höllwarth z Austrii , oraz Hiroya Saitō z Japonii . Do Willingen najlepsi skoczkowie świata zawitali ponownie w sezonie 1998/1999 . Tym razem konkursy zakończyły się wielkim zwycięstwem Japończyków : dwukrotnie w indywidualnych zmaganiach najlepszy był Noriaki Kasai , a drużynową rywalizację wygrała ich reprezentacja . Rok później, również w obu konkursach, triumfował Andreas Widhölzl .
Podczas pierwszego konkursu indywidualnego w sezonie 2000/2001 Adam Małysz ustanowił nowy rekord skoczni – 151,5 m. Konkurs jednak wygrał Fin Ville Kantee , zaś Polak był najlepszy dzień później. W drużynowych zawodach zwyciężyli Finowie . W 2002 roku na Mühlenkopfschanze triumfował Sven Hannawald . Dla zawodnika gospodarzy był to piąty triumf z rzędu w konkursach o Puchar Świata . „Drużynówka” zakończyła się zwycięstwem Austriaków .
Sezon 2002/2003 to ponowne zwycięstwo Svena Hannawalda . W drugim konkursie, w zmiennych warunkach pogodowych, najlepszy okazał się Noriaki Kasai . Rok później zawody zakończyły się pomyślnie dla Skandynawów – indywidualnie najlepszy był Fin Janne Ahonen , drużynowo Norwegowie . Ahonen triumfował także rok później, ustanawiając nowy, aktualny rekord obiektu – 152,0 m. Rywalizację zespołową wygrali Niemcy .
W sezonie 2005/2006 najlepszy na Mühlenkopfschanze okazał się austriacki zawodnik, Andreas Kofler . Konkurs drużynowy to z kolei zwycięstwo Finów . Rok później te zmagania zakończyły się wygraną Austriaków . Indywidualnie najlepszy był Anders Jacobsen . Norwegowie w sezonie 2007/2008 odnieśli podwójny sukces. Konkurs indywidualny wygrał Bjørn Einar Romøren , drużynowo byli najlepsi. W 2009 w konkursie indywidualnym zwyciężył Gregor Schlierenzauer , natomiast w drużynowym najlepsi byli reprezentanci Austrii. Dodatkowo – po raz pierwszy w historii – zawody te były zaliczane do klasyfikacji FIS Team Tour .
Podium poszczególnych konkursów PŚ w Willingen [ edytuj | edytuj kod ]
Lp
Data
Skocznia
K [a] / HS
Uwagi
1. miejsce
2. miejsce
3. miejsce
1.
8 stycznia 1995
Mühlenkopfschanze
K120
–
Andreas Goldberger
Kazuyoshi Funaki
Dieter Thoma
2.
1 lutego 1997
Mühlenkopfschanze
K120
–
Martin Höllwarth
Dieter Thoma
Primož Peterka
3.
2 lutego 1997
Mühlenkopfschanze
K120
–
Hiroya Saitō
Dieter Thoma
Roar Ljøkelsøy
4.
29 stycznia 1999
Mühlenkopfschanze
K120
–
Noriaki Kasai
Martin Schmitt
Kazuyoshi Funaki
5.
30 stycznia 1999
Mühlenkopfschanze
K120
druż.
Japonia
1. Kazuya Yoshioka 2. Hideharu Miyahira 3. Noriaki Kasai 4. Kazuyoshi Funaki
Austria
1. Reinhard Schwarzenberger 2. Wolfgang Loitzl 3. Stefan Horngacher 4. Andreas Widhölzl
Niemcy
1. Sven Hannawald 2. Hansjörg Jäkle 3. Dieter Thoma 4. Martin Schmitt
6.
31 stycznia 1999
Mühlenkopfschanze
K120
–
Noriaki Kasai
Andreas Widhölzl
Kazuyoshi Funaki
7.
5 lutego 2000
Mühlenkopfschanze
K120
–
Andreas Widhölzl
Janne Ahonen
Martin Schmitt
8.
6 lutego 2000
Mühlenkopfschanze
K120
–
Andreas Widhölzl
Martin Schmitt
Janne Ahonen
9.
2 lutego 2001
Mühlenkopfschanze
K120
druż.
Finlandia
1. Ville Kantee 2. Jussi Hautamäki 3. Jani Soininen 4. Risto Jussilainen
Austria
1. Martin Höllwarth 2. Stefan Horngacher 3. Wolfgang Loitzl 4. Andreas Widhölzl
Japonia
1. Kazuyoshi Funaki 2. Kazuya Yoshioka 3. Hideharu Miyahira 4. Noriaki Kasai
10.
3 lutego 2001
Mühlenkopfschanze
K120
–
Ville Kantee
Adam Małysz
Risto Jussilainen
11.
4 lutego 2001
Mühlenkopfschanze
K120
–
Adam Małysz
Risto Jussilainen
Matti Hautamäki
12.
12 stycznia 2002
Mühlenkopfschanze
K120
–
Sven Hannawald
Matti Hautamäki
Veli-Matti Lindström
13.
13 stycznia 2002
Mühlenkopfschanze
K120
druż.
Austria
1. Martin Höllwarth 2. Andreas Goldberger 3. Stefan Horngacher 4. Andreas Widhölzl
Finlandia
1. Veli-Matti Lindström 2. Tami Kiuru 3. Janne Ahonen 4. Matti Hautamäki
Niemcy
1. Christof Duffner 2. Stephan Hocke 3. Sven Hannawald 4. Martin Schmitt
14.
8 lutego 2003
Mühlenkopfschanze
K120
–
Sven Hannawald
Andreas Widhölzl
Florian Liegl
15.
9 lutego 2003
Mühlenkopfschanze
K120
–[b]
Noriaki Kasai
Hideharu Miyahira
Robert Kranjec
16.
14 lutego 2004
Mühlenkopfschanze
K130
–
Janne Ahonen
Georg Späth
Roar Ljøkelsøy
17.
15 lutego 2004
Mühlenkopfschanze
K130
druż.
Norwegia
1. Tommy Ingebrigtsen 2. Sigurd Pettersen 3. Bjørn Einar Romøren 4. Roar Ljøkelsøy
Finlandia
1. Tami Kiuru 2. Matti Hautamäki 3. Jussi Hautamäki 4. Janne Ahonen
Niemcy
1. Michael Uhrmann 2. Martin Schmitt 3. Alexander Herr 4. Georg Späth
18.
8 stycznia 2005
Mühlenkopfschanze
HS145
nocny, druż.[b]
Niemcy
1. Maximilian Mechler 2. Michael Uhrmann 3. Alexander Herr 4. Georg Späth
Finlandia
1. Matti Hautamäki 2. Risto Jussilainen 3. Tami Kiuru 4. Janne Ahonen
Austria
1. Andreas Widhölzl 2. Wolfgang Loitzl 3. Thomas Morgenstern 4. Martin Höllwarth
19.
9 stycznia 2005
Mühlenkopfschanze
HS145
nocny
Janne Ahonen
Martin Höllwarth
Andreas Küttel
20.
4 lutego 2006
Mühlenkopfschanze
HS145
–
Andreas Kofler
Thomas Morgenstern
Andreas Küttel
21.
5 lutego 2006
Mühlenkopfschanze
HS145
druż.
Finlandia
1. Tami Kiuru 2. Janne Happonen 3. Matti Hautamäki 4. Janne Ahonen
Austria
1. Andreas Kofler 2. Andreas Widhölzl 3. Martin Koch 4. Thomas Morgenstern
Norwegia
1. Bjørn Einar Romøren 2. Lars Bystøl 3. Sigurd Pettersen 4. Roar Ljøkelsøy
22.
10 lutego 2007
Mühlenkopfschanze
HS145
nocny
Anders Jacobsen
Michael Uhrmann
Jernej Damjan
23.
11 lutego 2007
Mühlenkopfschanze
HS145
druż.
Austria
1. Wolfgang Loitzl 2. Andreas Kofler 3. Arthur Pauli 4. Gregor Schlierenzauer
Norwegia
1. Tom Hilde 2. Anders Bardal 3. Anders Jacobsen 4. Roar Ljøkelsøy
Niemcy
1. Stephan Hocke 2. Tobias Bogner 3. Jörg Ritzerfeld 4. Michael Uhrmann
24.
16 lutego 2008
Mühlenkopfschanze
HS145
druż.
Norwegia
1. Bjørn Einar Romøren 2. Anders Bardal 3. Tom Hilde 4. Anders Jacobsen
Finlandia
1. Janne Happonen 2. Harri Olli 3. Matti Hautamäki 4. Janne Ahonen
Austria
1. Andreas Kofler 2. Martin Koch 3. Gregor Schlierenzauer 4. Thomas Morgenstern
25.
17 lutego 2008
Mühlenkopfschanze
HS145
–
Bjørn Einar Romøren
Jernej Damjan
Anders Bardal
26.
7 lutego 2009
Mühlenkopfschanze
HS145
FTT , nocny, druż.
Austria
1. Thomas Morgenstern 2. Markus Eggenhofer 3. Andreas Kofler 4. Wolfgang Loitzl
Norwegia
1. Roar Ljøkelsøy 2. Tom Hilde 3. Anders Bardal 4. Anders Jacobsen
Finlandia
1. Ville Larinto 2. Kalle Keituri 3. Matti Hautamäki 4. Harri Olli
27.
8 lutego 2009
Mühlenkopfschanze
HS145
FTT , nocny
Gregor Schlierenzauer
Simon Ammann
Noriaki Kasai
28.
5 lutego 2010
Mühlenkopfschanze
HS145
FTT , nocny
Gregor Schlierenzauer
Anders Jacobsen
Michael Neumayer
29.
6 lutego 2010
Mühlenkopfschanze
HS145
FTT , nocny, druż.
Niemcy
1. Michael Uhrmann 2. Michael Neumayer 3. Pascal Bodmer 4. Martin Schmitt
Norwegia
1. Johan Remen Evensen 2. Tom Hilde 3. Anders Jacobsen 4. Bjørn Einar Romøren
Austria
1. Florian Schabereiter 2. Michael Hayböck 3. Stefan Thurnbichler 4. David Zauner
30.
29 stycznia 2011
Mühlenkopfschanze
HS145
FTT , nocny, druż.
Austria
1. G.Schlierenzauer 2. M.Koch 3. A.Kofler 4. T.Morgenstern
Niemcy
1. M.Uhrmann 2. M.Schmitt 3. M.Neumayer 4. S.Freund
Polska
1. K.Stoch 2. P.Żyła 3. S.Hula 4. A.Małysz
31.
30 stycznia 2011
Mühlenkopfschanze
HS145
FTT
Severin Freund
Martin Koch
Simon Ammann
32.
11 lutego 2012
Mühlenkopfschanze
HS145
FTT , nocny, druż.
Norwegia
1. Anders Fannemel 2. Rune Velta 3. Vegard Haukø Sklett 4. Anders Bardal
Austria
1. Martin Koch 2. Andreas Kofler 3. Thomas Morgenstern 4. Gregor Schlierenzauer
Niemcy
1. Maximilian Mechler 2. Andreas Wank 3. Severin Freund 4. Richard Freitag
33.
12 lutego 2012
Mühlenkopfschanze
HS145
FTT
Anders Bardal
Roman Koudelka
Daiki Itō
34.
9 lutego 2013
Mühlenkopfschanze
HS145
FTT , druż.
Słowenia
1. Jurij Tepeš 2. Jaka Hvala 3. Peter Prevc 4. Robert Kranjec
Norwegia
1. Rune Velta 2. Tom Hilde 3. Anders Bardal 4. Anders Jacobsen
Niemcy
1. Michael Neumayer 2. Richard Freitag 3. Andreas Wellinger 4. Severin Freund
35.
10 lutego 2013
Mühlenkopfschanze
HS145
FTT
odwołany[c]
35.
1 lutego 2014
Mühlenkopfschanze
HS145
nocny
Kamil Stoch
Severin Freund
Jernej Damjan
36.
2 lutego 2014
Mühlenkopfschanze
HS145
–
Kamil Stoch
Severin Freund
Peter Prevc
37.
30 stycznia 2015
Mühlenkopfschanze
HS145
nocny
Kamil Stoch
Peter Prevc
Severin Freund
38.
31 stycznia 2015
Mühlenkopfschanze
HS145
nocny, druż.
Słowenia
1. Jurij Tepeš 2. Nejc Dežman 3. Jernej Damjan 4. Peter Prevc
Niemcy
1. Markus Eisenbichler 2. Marinus Kraus 3. Richard Freitag 4. Severin Freund
Norwegia
1. Tom Hilde 2. Anders Jacobsen 3. Anders Fannemel 4. Rune Velta
39.
1 lutego 2015
Mühlenkopfschanze
HS145
–
Severin Freund
Rune Velta
Roman Koudelka
40.
9 stycznia 2016
Mühlenkopfschanze
HS145
nocny, druż.[b]
Niemcy
1. Andreas Wank 2. Andreas Wellinger 3. Richard Freitag 4. Severin Freund
Norwegia
1. Andreas Stjernen 2. Daniel-André Tande 3. Kenneth Gangnes 4. Johann André Forfang
Austria
1. Stefan Kraft 2. Manuel Poppinger 3. Manuel Fettner 4. Michael Hayböck
41.
10 stycznia 2016
Mühlenkopfschanze
HS145
nocny
Peter Prevc
Kenneth Gangnes
Severin Freund
42.
28 stycznia 2017
Mühlenkopfschanze
HS145
nocny, druż.
Polska
1. Piotr Żyła 2. Dawid Kubacki 3. Maciej Kot 4. Kamil Stoch
Austria
1. Michael Hayböck 2. Manuel Fettner 3. Gregor Schlierenzauer 4. Stefan Kraft
Niemcy
1. Markus Eisenbichler 2. Stephan Leyhe 3. Andreas Wellinger 4. Richard Freitag
43.
29 stycznia 2017
Mühlenkopfschanze
HS145
–
Andreas Wellinger
Stefan Kraft
Manuel Fettner
44.
3 lutego 2018
Mühlenkopfschanze
HS145
WF , nocny
Daniel-André Tande
Richard Freitag
Dawid Kubacki
45.
4 lutego 2018
Mühlenkopfschanze
HS145
WF
Johann André Forfang
Kamil Stoch
Piotr Żyła
46.
15 lutego 2019
Mühlenkopfschanze
HS145
nocny, druż.[d]
Polska
1. Piotr Żyła 2. Jakub Wolny 3. Dawid Kubacki 4. Kamil Stoch
Niemcy
1. Karl Geiger 2. Richard Freitag 3. Markus Eisenbichler 4. Stephan Leyhe
Słowenia
1. Anže Semenič 2. Peter Prevc 3. Jernej Damjan 4. Timi Zajc
47.
16 lutego 2019
Mühlenkopfschanze
HS145
WF , nocny
Karl Geiger
Kamil Stoch
Ryōyū Kobayashi
48.
17 lutego 2019
Mühlenkopfschanze
HS145
WF
Ryōyū Kobayashi
Markus Eisenbichler
Piotr Żyła
49.
8 lutego 2020
Mühlenkopfschanze
HS145
WF , nocny
Stephan Leyhe
Marius Lindvik
Kamil Stoch
50.
9 lutego 2020
Mühlenkopfschanze
HS145
WF
odwołany[c]
51.
30 stycznia 2021
Mühlenkopfschanze
HS147
WF
Halvor Egner Granerud
Daniel-André Tande
Kamil Stoch
52.
31 stycznia 2021
Mühlenkopfschanze
HS147
WF [b]
Halvor Egner Granerud
Piotr Żyła
Markus Eisenbichler
53.
28 stycznia 2022
Mühlenkopfschanze
HS147
nocny, miesz.
Słowenia
1. Ema Klinec 2. Cene Prevc 3. Urša Bogataj 4. Anže Lanišek
Norwegia
1. Thea Minyan Bjørseth 2. Halvor Egner Granerud 3. Silje Opseth 4. Marius Lindvik
Austria
1. Eva Pinkelnig 2. Daniel Huber 3. Marita Kramer 4. Stefan Kraft
54.
29 stycznia 2022
Mühlenkopfschanze
HS147
nocny[b]
Ryōyū Kobayashi
Halvor Egner Granerud
Marius Lindvik
55.
30 stycznia 2022
Mühlenkopfschanze
HS147
nocny
Marius Lindvik
Karl Geiger
Cene Prevc
56.
3 lutego 2023
Mühlenkopfschanze
HS147
nocny, miesz.
Norwegia
1. Anna Odine Strøm 2. Marius Lindvik 3. Silje Opseth 4. Halvor Egner Granerud
Austria
1. Chiara Kreuzer 2. Jan Hörl 3. Eva Pinkelnig 4. Stefan Kraft
Niemcy
1. Selina Freitag 2. Karl Geiger 3. Katharina Althaus 4. Andreas Wellinger
57.
4 lutego 2023
Mühlenkopfschanze
HS147
nocny
Halvor Egner Granerud
Anže Lanišek
Dawid Kubacki
58.
5 lutego 2023
Mühlenkopfschanze
HS147
nocny
Halvor Egner Granerud
Ryōyū Kobayashi
Daniel-André Tande
59.
3 lutego 2024
Mühlenkopfschanze
HS147
nocny
Johann André Forfang
Ryōyū Kobayashi
Kristoffer Eriksen Sundal
60.
4 lutego 2024
Mühlenkopfschanze
HS147
nocny
Andreas Wellinger
Ryōyū Kobayashi
Gregor Deschwanden
Najwięcej razy na podium w konkursach indywidualnych [ edytuj | edytuj kod ]
Uwzględnieni zawodnicy, którzy zdobyli minimum 2 miejsca na podium (stan na 5 lutego 2023)
↑ a b Do sezonu 2003/04 włącznie FIS podając rozmiar skoczni posługiwała się Punktem konstrukcyjnym
↑ a b c d e f g Rozegrano tylko jedną serię.
↑ a b Konkurs odwołany z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
↑ Konkurs dodatkowy w miejsce odwołanego konkursu w Titisee-Neustadt.
↑ Jedyne dwa zaplanowane w sezonie 2020/2021 konkursy zostały odwołane z powodu zagrożenia epidemiologicznego.
↑ Jedyne dwa zaplanowane w sezonie 2011/2012 konkursy zostały odwołane z powodu problemów organizacyjnych.
↑ Jeden konkurs w sezonie 2023/2024 odwołany z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
↑ Jedyny zaplanowany w sezonie 2007/2008 konkurs został odwołany z powodu wysokich temperatur i braku śniegu.