Nazwa polska
|
Nazwa naukowa
|
Uwagi[1]
|
amarylkowate Amaryllidaceae
|
śnieżyca wiosenna
|
Leucoium vernum
|
–
|
śnieżyczka przebiśnieg
|
Galanthus nivalis
|
–
|
araliowate Araliaceae
|
bluszcz pospolity
|
Hedera helix
|
–
|
astrowate Asteraceae (złożone Compositae)
|
arnika górska
|
Arnica montana
|
–
|
chryzantema Zawadzkiego (złocień Zawadzkiego)
|
Dendranthema zawadzkii
|
–
|
dziewięćsił bezłodygowy
|
Carlina acaulis
|
–
|
dziewięćsił popłocholistny
|
Carlina onopordifolia
|
–
|
języczka syberyjska
|
Ligularia sibirica
|
–
|
omieg górski
|
Doronicum austriacum
|
–
|
ostrożeń pannoński
|
Cirsium pannonicum
|
–
|
ożota zwyczajna
|
Galatella linosyris (Linosyris vulgaris)
|
–
|
szarotka alpejska
|
Leontopodium alpinum
|
–
|
wężymord stepowy
|
Scorzonera purpurea
|
–
|
bobowate Fabaceae (motylkowate Papillionaceae)
|
groszek szerokolistny
|
Lathyrus latifolius
|
–
|
groszek wschodniokarpacki
|
Lathyrus laevigatus
|
–
|
ostrołódka kosmata
|
Oxytropis pilosa
|
–
|
szczodrzeniec zmienny
|
Chamaecytisus albus
|
–
|
bobrkowate Menyanthaceae
|
grzybieńczyk wodny
|
Nymphoides peltata
|
–
|
brzozowate Betulaceae
|
brzoza karłowata
|
Betula nana
|
–
|
brzoza niska
|
Betula humilis
|
–
|
brzoza ojcowska
|
Betula oycoviensis (Betula x oycoviensis)
|
–
|
dzwonkowate Campanulaceae
|
dzwonecznik wonny
|
Adenophora lilifolia
|
–
|
lobelia jeziorna[7]
|
Lobelia dortmanna
|
–
|
zerwa kulista
|
Phyteuma orbiculare
|
–
|
goryczkowate Gentianaceae
|
goryczka kropkowana
|
Gentiana punctata
|
–
|
goryczka krótkołodygowa
|
Gentiana clusii
|
–
|
goryczka krzyżowa
|
Gentiana cruciata
|
–
|
goryczka przezroczysta[8]
|
Gentiana frigida
|
–
|
goryczka śniegowa
|
Gentiana nivalis
|
–
|
goryczka wąskolistna
|
Gentiana pneumonanthe
|
–
|
goryczka wiosenna
|
Gentiana verna
|
–
|
goryczuszka bałtycka (goryczka bałtycka)
|
Gentianella baltica
|
–
|
goryczuszka błotna (goryczka błotna)
|
Gentianella uliginosa
|
–
|
goryczuszka czeska (goryczka czeska)
|
Gentianella bohemica
|
–
|
goryczuszka gorzkawa (goryczka gorzkawa)
|
Gentianella amarella
|
–
|
goryczuszka lodnikowa (goryczka lodnikowa)
|
Gentianella tenella
|
–
|
goryczuszka orzęsiona (goryczka orzęsiona)
|
Gentianella ciliata
|
–
|
goryczuszka polna (goryczka polna)
|
Gentianella campestris
|
–
|
goryczuszka wczesna (goryczka wczesna)
|
Gentianella lutescens
|
–
|
goryczuszka Wettsteina (goryczka Wettsteina)
|
Gentianella germanica
|
–
|
niebielistka trwała (swercja trwała)
|
Swertia perennis
|
–
|
goździkowate Caryophyllaceae
|
goździk kosmaty
|
Dianthus armeria
|
–
|
goździk lodowcowy
|
Dianthus glacialis
|
–
|
goździk okazały
|
Dianthus speciosus
|
–
|
goździk piaskowy
|
Dianthus arenarius
|
–
|
goździk postrzępiony
|
Dianthus plumarius
|
–
|
goździk pyszny
|
Dianthus superbus
|
–
|
goździk siny
|
Dianthus gratianopolitanus
|
–
|
goździk skupiony
|
Dianthus compactus
|
–
|
lepnica litewska
|
Silene lithuanica
|
–
|
łyszczec wiechowaty (gipsówka wiechowata)
|
Gypsophila paniculata
|
–
|
gruboszowate Crassulaceae
|
rojnik górski
|
Sempervivum montanum
|
–
|
rojownik pospolity (rojnik pospolity)
|
Jovibarba sobolifera
|
–
|
rojownik włochaty (rojnik włochaty)
|
Jovibarba hirta
|
–
|
gruszyczkowate Pyrolaceae
|
pomocnik baldaszkowy
|
Chimaphila umbellata
|
–
|
grzybieniowate Nymphaeaceae
|
grążel drobny
|
Nuphar pumila
|
–
|
grążel żółty
|
Nuphar lutea
|
–
|
grzybienie białe
|
Nymphaea alba
|
–
|
grzybienie północne
|
Nymphaea candida
|
–
|
jaskrowate Ranunculaceae
|
miłek wiosenny
|
Adonis vernalis
|
–
|
orlik pospolity
|
Aquilegia vulgaris
|
–
|
pełnik alpejski
|
Trollius altissimus
|
–
|
pełnik europejski
|
Trollius europaeus
|
–
|
pluskwica europejska (pluskwica cuchnąca)
|
Cimicifuga europaea
|
–
|
powojnik prosty
|
Clematis recta
|
–
|
sasanka alpejska
|
Pulsatilla alba
|
–
|
sasanka łąkowa
|
Pulsatilla pratensis
|
–
|
sasanka otwarta
|
Pulsatilla patens
|
–
|
sasanka słowacka
|
Pulsatilla slavica
|
–
|
sasanka wiosenna
|
Pulsatilla vernalis
|
–
|
sasanka zwyczajna
|
Pulsatilla vulgaris
|
–
|
tojad dzióbaty
|
Aconitum variegatum
|
–
|
tojad Gayera
|
Aconitum ×gayeri
|
–
|
tojad kosmatoowockowy
|
Aconitum ×hebegynum
|
–
|
tojad Lengyela
|
Aconitum ×lengyelii
|
–
|
tojad lisi
|
Aconitum lycoctonum
|
–
|
tojad mocny
|
Aconitum firmum
|
–
|
tojad mołdawski
|
Aconitum moldavicum
|
–
|
tojad Pawłowskiego
|
Aconitum ×pawlowskii
|
–
|
tojad sudecki
|
Aconitum plicatum
|
–
|
tojad niski (tojad tauryjski)
|
Aconitum bucovinense
|
–
|
tojad wiechowaty
|
Aconitum degenii
|
–
|
tojad wschodniokarpacki
|
Aconitum lasiocarpum
|
–
|
zawilec narcyzowaty (zawilec narcyzowy)
|
Anemone narcissifolia
|
–
|
zawilec wielkokwiatowy (zawilec leśny)
|
Anemone sylvestris
|
–
|
jasnotowate Lamiaceae (wargowe Labiatae)
|
pszczelnik wąskolistny
|
Dracocephalum ruyschiana
|
–
|
jezierzowate Najadaceae
|
jezierza giętka
|
Najas flexilis
|
–
|
kapustowate Brassicaceae (krzyżowe Cruciferae)
|
pszonak pieniński
|
Erysimum pieninicum
|
–
|
warzucha polska
|
Cochlearia polonica
|
–
|
kłokoczkowate Staphyleaceae
|
kłokoczka południowa
|
Staphylea pinnata
|
–
|
kosaćcowate Iridaceae
|
kosaciec bezlistny
|
Iris aphylla
|
–
|
kosaciec syberyjski
|
Iris sibirica
|
–
|
mieczyk błotny
|
Gladiolus palustris
|
–
|
mieczyk dachówkowaty
|
Gladiolus imbricatus
|
–
|
szafran spiski
|
Crocus scepusiensis
|
–
|
kotewkowate Trapaceae
|
kotewka orzech wodny
|
Trapa natans
|
–
|
liliowate Liliaceae
|
cebulica dwulistna (oszloch)
|
Scilla bifolia
|
–
|
ciemiężyca biała (ciemierzyca biała)
|
Veratrum album
|
–
|
ciemiężyca czarna (ciemierzyca czarna)
|
Veratrum nigrum
|
–
|
ciemiężyca zielona (ciemierzyca zielona)
|
Veratrum lobelianum
|
–
|
kosatka kielichowa
|
Tofieldia calyculata
|
–
|
liczydło górskie
|
Streptopus amplexifolius
|
–
|
lilia złotogłów
|
Lilium martagon
|
–
|
pajęcznica liliowata
|
Anthericum liliago
|
–
|
szachownica kostkowata
|
Fritillaria meleagris
|
–
|
szafirek miękkolistny
|
Muscari comosum
|
–
|
śniedek baldaszkowaty
|
Ornithogalum umbellatum
|
–
|
śniedek cienkolistny
|
Ornithogalum collinum
|
–
|
zimowit jesienny
|
Colchicum autumnale
|
–
|
lnowate Linaceae
|
len włochaty
|
Linum hirsutum
|
–
|
len złocisty
|
Linum flavum
|
–
|
marzanowate Rubiaceae
|
przytulia krakowska
|
Galium cracoviense
|
–
|
obrazkowate Araceae
|
obrazki alpejskie
|
Arum alpinum
|
–
|
obrazki plamiste
|
Arum maculatum
|
–
|
oliwnikowate (rokitnikowate) Elaeagnaceae
|
rokitnik zwyczajny
|
Hippophaë rhamnoides
|
–
|
pierwiosnkowate Primulaceae
|
cyklamen purpurowy
|
Cyclamen purpurascens
|
–
|
mlecznik nadmorski
|
Glaux maritima
|
–
|
zarzyczka górska
|
Cortusa matthioli
|
–
|
pływaczowate Lentibulariaceae
|
tłustosz alpejski
|
Pinguicula alpina
|
–
|
tłustosz pospolity
|
Pinguicula vulgaris
|
–
|
przewiertniowate Caprifoliaceae
|
wiciokrzew pomorski (suchokrzew pomorski)
|
Lonicera periclymenum
|
–
|
zimoziół północny (linnea północna)
|
Linnaea borealis
|
–
|
psiankowate Solanaceae
|
lulecznica kraińska
|
Scopolia carniolica
|
–
|
pokrzyk wilcza jagoda
|
Atropa belladonna
|
–
|
rosiczkowate Droseraceae
|
aldrowanda pęcherzykowata
|
Aldrovanda vesiculosa
|
–
|
rosiczka długolistna
|
Drosera anglica
|
–
|
rosiczka okrągłolistna
|
Drosera rotundifolia
|
–
|
rosiczka pośrednia
|
Drosera intermedia
|
–
|
różowate Rosaceae
|
jarząb brekinia (brzęk)
|
Sorbus torminalis
|
–
|
jarząb szwedzki
|
Sorbus intermedia
|
–
|
malina moroszka
|
Rubus chamaemorus
|
–
|
parzydło leśne
|
Aruncus sylvestris
|
–
|
pięciornik śląski
|
Potentilla silesiaca
|
–
|
wiśnia karłowata
|
Prunus fruticosa (Cerasus fruticosa)
|
–
|
sandałowcowate Santalaceae
|
leniec bezpodkwiatkowy
|
Thesium ebracteatum
|
–
|
selerowate Apiaceae (baldaszkowate Umbelliferae)
|
dzięgiel litwor (arcydzięgiel litwor)
|
Angelica archangelica
|
–
|
mikołajek nadmorski
|
Eryngium maritimum
|
–
|
selery błotne (pęczyna błotna)
|
Apium repens
|
–
|
starodub łąkowy
|
Ostericum palustre (Angelica palustris)
|
–
|
skalnicowate Saxifragaceae
|
skalnica gronkowa
|
Saxifraga paniculata
|
–
|
skalnica torfowiskowa
|
Saxifraga hirculus
|
–
|
sosnowate Pinaceae
|
sosna błotna
|
Pinus × rhaetica
|
–
|
sosna górska (sosna kosa, kosodrzewina, kosodrzew)
|
Pinus mugo
|
–
|
sosna limba (limba)
|
Pinus cembra
|
–
|
storczykowate Orchidaceae
|
buławnik czerwony
|
Cephalanthera rubra
|
–
|
buławnik mieczolistny
|
Cephalanthera longifolia
|
–
|
buławnik wielkokwiatowy
|
Cephalanthera damasonium
|
–
|
dwulistnik muszy
|
Ophrys insectifera
|
–
|
gnieźnik leśny
|
Neottia nidus-avis
|
–
|
gołek białawy
|
Leucorchis albida
|
–
|
gółka długoostrogowa
|
Gymnadenia conopsea
|
–
|
gółka wonna
|
Gymnadenia odoratissima
|
–
|
kręczynka jesienna
|
Spiranthes spiralis
|
–
|
kruszczyk błotny
|
Epipactis palustris
|
–
|
kruszczyk drobnolistny
|
Epipactis microphylla
|
–
|
kruszczyk Muellera
|
Epipactis muelleri
|
–
|
kruszczyk ostropłatkowy
|
Epipactis leptochila
|
–
|
kruszczyk połabski
|
Epipactis albensis
|
–
|
kruszczyk rdzawoczerwony
|
Epipactis atrorubens
|
–
|
kruszczyk siny
|
Epipactis purpurata
|
–
|
kruszczyk szerokolistny
|
Epipactis helleborine
|
–
|
kukuczka kapturkowata
|
Neottianthe cucullata
|
–
|
kukułka bałtycka (storczyk bałtycki)
|
Dactylorhiza baltica
|
–
|
kukułka bzowa (storczyk bzowy)
|
Dactylorhiza sambucina
|
–
|
kukułka Fuchsa (storczyk Fuchsa)
|
Dactylorhiza fuchsii
|
–
|
kukułka krwista (storczyk krwisty)
|
Dactylorhiza incarnata
|
–
|
kukułka plamista (storczyk plamisty)
|
Dactylorhiza maculata
|
–
|
kukułka Russowa (storczyk Russowa)
|
Dactylorhiza russowii
|
–
|
kukułka Ruthego (storczyk Ruthego)
|
Dactylorhiza ruthei
|
–
|
kukułka szerokolistna (storczyk szerokolistny)
|
Dactylorhiza majalis
|
–
|
kukułka Traunsteinera (storczyk Traunsteinera)
|
Dactylorhiza traunsteineri
|
–
|
lipiennik Loesela
|
Liparis loeselii
|
–
|
listera jajowata
|
Listera ovata
|
–
|
listera sercowata
|
Listera cordata
|
–
|
miodokwiat krzyżowy
|
Herminium monorchis
|
–
|
obuwik pospolity
|
Cypripedium calceolus
|
–
|
ozorka zielona
|
Coeloglossum viride
|
–
|
podkolan biały
|
Platanthera bifolia
|
–
|
podkolan zielonawy
|
Platanthera chlorantha
|
–
|
potrostek alpejski
|
Chamorchis alpina
|
–
|
storczyca kulista
|
Traunsteinera globosa
|
–
|
storczyk blady
|
Orchis pallens
|
–
|
storczyk błotny
|
Orchis palustris
|
–
|
storczyk cuchnący
|
Orchis coriophora
|
–
|
storczyk drobnokwiatowy
|
Orchis ustulata
|
–
|
storczyk kukawka
|
Orchis militaris
|
–
|
storczyk męski
|
Orchis mascula
|
–
|
storczyk purpurowy
|
Orchis purpurea
|
–
|
storczyk samczy
|
Orchis morio
|
–
|
storzan bezlistny
|
Epipogium aphyllum
|
–
|
tajęża jednostronna
|
Goodyera repens
|
–
|
wątlik błotny
|
Hammarbya paludosa
|
–
|
wyblin jednolistny
|
Malaxis monophyllos
|
–
|
żłobik koralowy
|
Corallorhiza trifida
|
–
|
toinowate Apocynaceae
|
barwinek pospolity
|
Vinca minor
|
–
|
trędownikowate Scrophulariaceae
|
gnidosz królewski
|
Pedicularis sceptrum-carolinum
|
–
|
gnidosz rozesłany
|
Pedicularis sylvatica
|
–
|
gnidosz sudecki
|
Pedicularis sudetica
|
–
|
lnica wonna[9]
|
Linaria odora (Linaria loeselii)
|
–
|
lindernia mułowa
|
Lindernia procumbens
|
–
|
wawrzynkowate Thymelaeaceae
|
wawrzynek główkowy
|
Daphne cneorum
|
–
|
wawrzynek wilczełyko
|
Daphne mezereum
|
–
|
wiechlinowate Poaceae (trawy Gramineae)
|
ostnica Jana
|
Stipa joannis
|
–
|
ostnica piaskowa
|
Stipa borysthenica
|
–
|
ostnica powabna
|
Stipa pulcherrima
|
–
|
ostnica włosowata
|
Stipa capillata
|
–
|
wiechlina granitowa (wyklina granitowa)
|
Poa granitica
|
–
|
wielosiłowate Polemoniaceae
|
wielosił błękitny
|
Polemonium coeruleum
|
–
|
wierzbowate Salicaceae
|
wierzba borówkolistna
|
Salix myrtilloides
|
–
|
wierzba lapońska
|
Salix lapponum
|
–
|
woskownicowate Myricaceae
|
woskownica europejska
|
Myrica gale
|
–
|
wrzosowate Ericaceae
|
chamedafne północna
|
Chamaedaphne calyculata
|
–
|
mącznica lekarska
|
Arctostaphylos uva-ursi
|
–
|
wrzosiec bagienny
|
Erica tetralix
|
–
|
zosterowate Zosteraceae
|
zostera morska
|
Zostera marina
|
–
|
żabieńcowate Alismataceae
|
elisma wodna
|
Luronium natans
|
–
|
kaldezja dziewięciornikowata
|
Caldesia parnassifolia
|
–
|