Liga Środkowoeuropejska w piłce siatkowej mężczyzn (2020/2021)
| |||
Szczegóły | |||
Organizator | |||
---|---|---|---|
Edycja |
XVI | ||
Liczba zespołów |
7 | ||
Termin |
21.09.2020 – 28.02.2021 | ||
Liczba meczów |
46 | ||
Liczba setów |
174 | ||
Zwycięzca | |||
MVP |
Liga Środkowoeuropejska w piłce siatkowej mężczyzn 2020/2021 (albo Liga MEVZA 2020/2021) − 16. sezon ligi środkowoeuropejskiej w piłce siatkowej zorganizowany przez Middle European Volleyball Zonal Association (MEVZA). Zainaugurowany został 21 września 2020 roku.
W lidze środkowoeuropejskiej w sezonie 2020/2021 uczestniczyło 7 drużyn z trzech państw: Austrii, Chorwacji oraz Słowenii. Po raz pierwszy w rozgrywkach brał udział austriacki klub UVC Holding Graz.
Rozgrywki składały się z fazy zasadniczej oraz turnieju finałowego, w ramach którego rozegrano półfinały, mecz o 3. miejsce oraz finał. Turniej finałowy odbył się w dniach 27-28 lutego 2021 roku w miejskiej hali sportowej w Zwetll (Stadthalle Zwettl).
Mistrzowski tytuł po raz jedenasty zdobył klub ACH Volley Lublana, który w finale pokonał Merkur Maribor. Trzecie miejsce zajął Calcit Kamnik. MVP turnieju finałowego wybrany został Słoweniec Matej Kök.
System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]
Rozgrywki w lidze środkowoeuropejskiej w sezonie 2020/2021 składają się z fazy zasadniczej oraz turnieju finałowego[1].
Faza zasadnicza[edytuj | edytuj kod]
W fazie zasadniczej uczestniczy 7 drużyn. Rozgrywają one między sobą po dwa spotkania systemem każdy z każdym – mecz u siebie i rewanż na wyjeździe. Do turnieju finałowego awans uzyskują trzy najlepsze drużyny oraz gospodarz. Jeżeli gospodarz zajął jedno z pierwszych trzech miejsc, awans do turnieju finałowego uzyskuje również czwarta drużyna w tabeli. Pozostałe zespoły kończą rozgrywki odpowiednio na miejscach 5-7.
Turniej finałowy[edytuj | edytuj kod]
Turniej finałowy składa się z półfinałów, meczu o 3. miejsce i finału.
Pary półfinałowe tworzone są na podstawie miejsc zajętych przez poszczególne drużyny w tabeli fazy zasadniczej zgodnie z kluczem:
- pierwsza para półfinałowa: 1–4;
- druga para półfinałowa: 2–3.
Przegrani w parach półfinałowych rozgrywają między sobą mecz o 3. miejsce, natomiast wygrani – mecz finałowy o mistrzostwo.
Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]
MEVZA League 2020/2021 | ||
---|---|---|
LBL | ACH Volley Lublana | 1 |
MLA | HAOK Mladost Zagrzeb | 2 |
WAL | Union Raiffeisen Waldviertel | 3 |
CLC | Calcit Kamnik | 4 |
AIC | SK Zadruga Aich/Dob | 5 |
MRB | Merkur Maribor | 7 |
GRA | UVC Holding Graz | — |
Oznaczenia:
|
Faza zasadnicza[edytuj | edytuj kod]
Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]
Gospodarz \ Gość1 | LBL | MLA | WAL | CLC | AIC | MRB | GRA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ACH Volley Lublana | - | 3:0 | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 3:1 | 3:0 |
HAOK Mladost Zagrzeb | 3:2 | - | 1:3 | 1:3 | 3:0 | 0:3 | 3:2 |
Union Raiffeisen Waldviertel | 1:3 | 3:0 | - | 2:3 | 1:3 | 0:3 | 3:1 |
Calcit Kamnik | 0:3 | 3:0 | 2:3 | - | 3:1 | 3:2 | 3:0 |
SK Zadruga Aich/Dob | 3:1 | 3:0 | 1:3 | 0:3 | - | 3:0 | 3:0 |
Merkur Maribor | 3:1 | 3:1 | 3:1 | 2:3 | 3:1 | - | 3:1 |
UVC Holding Graz | 0:3 | 3:1 | 2:3 | 1:3 | 0:3 | 1:3 | - |
Źródło: MEVZA (ang.) / MEVZA – Data Project (ang.)
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:
zwycięstwo gospodarzy 3:0 lub 3:1
zwycięstwo gospodarzy 3:2
zwycięstwo gości 3:0 lub 3:1
zwycięstwo gości 3:2
Terminarz i wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]
Data | Godzina | Gospodarz | Rezultat | Gość | Widzów |
---|---|---|---|---|---|
1. KOLEJKA | |||||
17.10.2020 | 20:30 | ACH Volley Lublana | 3:1 (25:20, 18:25, 25:23, 27:25) | Calcit Kamnik | 0 |
17.10.2020 | 19:00 | SK Zadruga Aich/Dob | 1:3 (25:17, 23:25, 17:25, 21:25) | Union Raiffeisen Waldviertel | 156 |
17.10.2020 | 20:00 | UVC Holding Graz | 1:3 (24:26, 21:25, 25:23, 18:25) | Merkur Maribor | 387 |
2. KOLEJKA | |||||
20.01.2021 | 19:30 | Merkur Maribor | 3:1 (23:25, 25:23, 25:18, 25:15) | HAOK Mladost Zagrzeb | 0 |
24.10.2020 | 19:00 | SK Zadruga Aich/Dob | 3:0 (25:22, 25:17, 25:19) | UVC Holding Graz | 147 |
14.10.2020 | 20:00 | ACH Volley Lublana | 3:0 (25:15, 25:16, 25:21) | Union Raiffeisen Waldviertel | 42 |
3. KOLEJKA | |||||
20.12.2020 | 17:00 | Union Raiffeisen Waldviertel | 2:3 (25:18, 13:25, 25:23, 20:25, 6:15) | Calcit Kamnik | 0 |
15.12.2020 | 19:00 | UVC Holding Graz | 0:3 (18:25, 23:25, 20:25) | ACH Volley Lublana | 0 |
29.10.2020 | 19:00 | HAOK Mladost Zagrzeb | 3:0 (25:17, 25:17, 25:16) | SK Zadruga Aich/Dob | 0 |
4. KOLEJKA | |||||
18.12.2020 | 18:00 | Calcit Kamnik | 3:2 (22:25, 25:21, 23:25, 25:19, 15:12) | Merkur Maribor | 0 |
23.02.2021 | 18:00 | ACH Volley Lublana | 3:0 (25:16, 25:11, 25:21) | HAOK Mladost Zagrzeb | 0 |
07.11.2020 | 19:00 | Union Raiffeisen Waldviertel | 3:1 (25:16, 25:21, 24:26, 25:23) | UVC Holding Graz | 0 |
5. KOLEJKA | |||||
13.01.2021 | 19:00 | UVC Holding Graz | 1:3 (25:15, 20:25, 15:25, 14:25) | Calcit Kamnik | 0 |
30.01.2021 | 17:00 | HAOK Mladost Zagrzeb | 1:3 (21:25, 25:21, 21:25, 22:25) | Union Raiffeisen Waldviertel | 0 |
13.11.2020 | 19:00 | Merkur Maribor | 3:1 (25:18, 25:22, 17:25, 26:24) | SK Zadruga Aich/Dob | 0 |
6. KOLEJKA | |||||
22.11.2020 | 19:00 | Calcit Kamnik | 3:1 (25:23, 25:20, 23:25, 25:22) | SK Zadruga Aich/Dob | 0 |
21.09.2020 | 18:30 | ACH Volley Lublana | 3:1 (21:25, 25:23, 25:23, 25:21) | Merkur Maribor | 100 |
09.02.2021 | 18:00 | UVC Holding Graz | 3:1 (20:25, 26:24, 26:24, 25:20) | HAOK Mladost Zagrzeb | 0 |
7. KOLEJKA | |||||
27.01.2021 | 19:00 | HAOK Mladost Zagrzeb | 1:3 (19:25, 25:20, 26:28, 18:25) | Calcit Kamnik | 0 |
10.10.2020 | 19:00 | Union Raiffeisen Waldviertel | 0:3 (19:25, 23:25, 23:25) | Merkur Maribor | 0 |
27.11.2020 | 19:00 | SK Zadruga Aich/Dob | 3:1 (17:25, 25:20, 25:17, 25:22) | ACH Volley Lublana | 0 |
8. KOLEJKA | |||||
05.12.2020 | 19:00 | Calcit Kamnik | 0:3 (25:27, 21:25, 25:27) | ACH Volley Lublana | 0 |
05.12.2020 | 19:00 | Union Raiffeisen Waldviertel | 1:3 (25:19, 20:25, 20:25, 21:25) | SK Zadruga Aich/Dob | 0 |
02.12.2020 | 19:00 | Merkur Maribor | 3:1 (25:22, 25:18, 21:25, 25:17) | UVC Holding Graz | 0 |
9. KOLEJKA | |||||
21.10.2020 | 19:00 | HAOK Mladost Zagrzeb | 0:3 (21:25, 21:25, 22:25) | Merkur Maribor | 0 |
11.12.2020 | 19:30 | UVC Holding Graz | 0:3 (23:25, 22:25, 18:25) | SK Zadruga Aich/Dob | 0 |
13.01.2021 | 19:00 | Union Raiffeisen Waldviertel | 1:3 (19:25, 18:25, 25:23, 21:25) | ACH Volley Lublana | 0 |
10. KOLEJKA | |||||
16.12.2020 | 20:00 | Calcit Kamnik | 2:3 (23:25, 25:18, 21:25, 25:15, 12:15) | Union Raiffeisen Waldviertel | 0 |
27.09.2020 | 17:00 | ACH Volley Lublana | 3:0 (25:14, 25:23, 27:25) | UVC Holding Graz | 85 |
21.01.2021 | 19:00 | SK Zadruga Aich/Dob | 3:0 (25:21, 25:17, 25:17) | HAOK Mladost Zagrzeb | 0 |
11. KOLEJKA | |||||
26.09.2020 | 18:00 | Merkur Maribor | 2:3 (18:25, 18:25, 30:28, 25:23, 11:15) | Calcit Kamnik | 260 |
24.02.2021 | 17:00 | HAOK Mladost Zagrzeb | 3:2 (25:21, 22:25, 25:22, 15:25, 16:14) | ACH Volley Lublana | 0 |
23.01.2021 | 19:00 | UVC Holding Graz | 2:3 (25:23, 25:22, 17:25, 18:25, 8:15) | Union Raiffeisen Waldviertel | 0 |
12. KOLEJKA | |||||
03.02.2021 | 20:00 | Calcit Kamnik | 3:0 (25:18, 25:19, 25:23) | UVC Holding Graz | 0 |
11.02.2021 | 19:00 | Union Raiffeisen Waldviertel | 3:0 (25:20, 34:32, 25:21) | HAOK Mladost Zagrzeb | 0 |
30.01.2021 | 19:00 | SK Zadruga Aich/Dob | 3:0 (25:19, 25:22, 25:21) | Merkur Maribor | 0 |
13. KOLEJKA | |||||
07.02.2021 | 18:00 | SK Zadruga Aich/Dob | 0:3 (19:25, 21:25, 21:25) | Calcit Kamnik | 0 |
23.12.2020 | 17:30 | Merkur Maribor | 3:1 (25:21, 25:16, 16:25, 26:24) | ACH Volley Lublana | 0 |
06.02.2021 | 17:00 | HAOK Mladost Zagrzeb | 3:2 (25:21, 27:29, 25:22, 23:25, 15:7) | UVC Holding Graz | 0 |
14. KOLEJKA | |||||
10.02.2021 | 20:00 | Calcit Kamnik | 3:0 (25:17, 25:19, 25:11) | HAOK Mladost Zagrzeb | 0 |
09.01.2021 | 18:00 | Merkur Maribor | 3:1 (22:25, 25:17, 25:18, 25:19) | Union Raiffeisen Waldviertel | 0 |
18.02.2021 | 19:00 | ACH Volley Lublana | 3:0 (25:20, 25:22, 25:20) | SK Zadruga Aich/Dob | 0 |
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Drużyna | Mecze | Pkt | Rodzaj wyniku | Sety | Małe punkty | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | 3:0 | wyg. | zdob. | ||||||||||||||
1 | ACH Volley Lublana | 12 | 28 | 6 | 31 | 1022 | |||||||||||
2 | Calcit Kamnik | 12 | 25 | 3 | 30 | 1113 | |||||||||||
3 | Merkur Maribor | 12 | 26 | 2 | 29 | 1083 | |||||||||||
4 | SK Zadruga Aich/Dob | 12 | 18 | 4 | 21 | 924 | |||||||||||
5 | Union Raiffeisen Waldviertel | 12 | 17 | 1 | 23 | 1033 | |||||||||||
6 | HAOK Mladost Zagrzeb | 12 | 7 | 1 | 13 | 931 | |||||||||||
7 | UVC Holding Graz | 12 | 5 | 0 | 11 | 928 |
Źródło: MEVZA (ang.) / MEVZA – Data Project (ang.)
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. bilans w bezpośrednich spotkaniach.
Punktacja: 3:0 i 3:1 – 3 pkt; 3:2 – 2 pkt; 2:3 – 1 pkt; 1:3 i 0:3 – 0 pkt
awans do turnieju finałowego
gospodarz turnieju finałowego
Turniej finałowy[edytuj | edytuj kod]
Drabinka[edytuj | edytuj kod]
Półfinały | Finał | |||||||
1 | ACH Volley Lublana | 3 | ||||||
4 | Union Raiffeisen Waldviertel | 0 | ||||||
1 | ACH Volley Lublana | 3 | ||||||
3 | Merkur Maribor | 1 | ||||||
2 | Calcit Kamnik | 2 | ||||||
3 | Merkur Maribor | 3 | Mecz o 3. miejsce | |||||
2 | Calcit Kamnik | 3 | ||||||
4 | Union Raiffeisen Waldviertel | 1 |
Półfinały[edytuj | edytuj kod]
27.02.2021 | Calcit Kamnik | 2:3 (22:25, 26:28, 25:15, 25:22, 13:15) | Merkur Maribor | Stadthalle Zwettl, Zwettl |
17:00 (UTC+1) | Widzów: 0 Sędziowie: László Adler i Igor Schimpl | |||
27.02.2021 | ACH Volley Lublana | 3:0 (25:17, 25:16, 25:13) | Union Raiffeisen Waldviertel | Stadthalle Zwettl, Zwettl |
20:00 (UTC+1) | Widzów: 0 Sędziowie: René Činátl i Igor Porvazník |
Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]
28.02.2021 | Union Raiffeisen Waldviertel | 1:3 (25:23, 21:25, 17:25, 19:25) | Calcit Kamnik | Stadthalle Zwettl, Zwettl |
17:00 (UTC+1) | Widzów: 0 Sędziowie: Igor Schimpl i René Činátl MVP: Daan Streutker / Jan Klobučar |
Finał[edytuj | edytuj kod]
28.02.2021 | ACH Volley Lublana | 3:1 (23:25, 25:18, 29:27, 25:18) | Merkur Maribor | Stadthalle Zwettl, Zwettl |
20:00 (UTC+1) | Widzów: 0 Sędziowie: Igor Porvazník i László Adler MVP: Matej Kök / Rok Možič |
Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]
Nagroda | Siatkarz |
---|---|
MVP | Matej Kök (ACH Volley Lublana) |
Najlepszy rozgrywający | Gregor Ropret (ACH Volley Lublana) |
Najlepsi przyjmujący | Martin Licek (Union Raiffeisen Waldviertel) |
Rok Možič (Merkur Maribor) | |
Najlepsi środkowi | Amir Hossein Toukhteh (ACH Volley Lublana) |
Filip Uremovič (Merkur Maribor) | |
Najlepszy atakujący | Božidar Vučićević (ACH Volley Lublana) |
Najlepszy libero | Kyle Dagostino (ACH Volley Lublana) |
Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Drużyna |
---|---|
1. | ACH Volley Lublana |
2. | Merkur Maribor |
3. | Calcit Kamnik |
4. | Union Raiffeisen Waldviertel |
5. | SK Zadruga Aich/Dob |
6. | HAOK Mladost Zagrzeb |
7. | UVC Holding Graz |
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ 2020/2021 MEVZA League Regulations. MEVZA. [dostęp 2021-01-06]. (ang.).
- ↑ MEVZA League 2020/2021: Men: Standing. MEVZA. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
Bibliografia[edytuj | edytuj kod]
- MEVZA League (M) 2020/2021. MEVZA – Data Project. [dostęp 2021-01-06]. (ang.).