III liga polska w piłce nożnej (2023/2024)
Wygląd
Ten artykuł dotyczy trwającego lub niedawnego wydarzenia sportowego. Informacje w nim zamieszczone mogą się zmienić lub zdezaktualizować wraz z postępem zdarzenia. Początkowe doniesienia, wyniki lub statystyki mogą być niepewne. Ostatnie aktualizacje do tego artykułu mogą nie odzwierciedlać najbardziej aktualnych informacji. |
| |||
Szczegóły | |||
Państwo | |||
---|---|---|---|
Poziom ligowy |
Czwarty | ||
Edycja |
8 | ||
Liczba zespołów |
72 | ||
Termin |
sierpień 2023 - czerwiec 2024 |
III liga polska 2023/2024 – 8. edycja rozgrywek czwartego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce po reformie, przeprowadzonej w 2016 roku[1].
Zasady rozgrywek[edytuj | edytuj kod]
W III lidze sezonu 2023/2024 biorą udział drużyny, które zostały podzielone na zasadzie terytorialnej na 4 grupy:
- grupa I (województwa: łódzkie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie),
- grupa II (województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie),
- grupa III (województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, śląskie),
- grupa IV (województwa: lubelskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie)[1].
Mistrzowie każdej z grup uzyskają awans na poziom centralny – do II ligi. Ostatnie drużyny spadną na poziom wojewódzki – do odpowiedniej terytorialnie grupy IV ligi.
Grupa I[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]
|
|
Objaśnienia:
- W związku z wycofaniem się Sokoła Ostróda po zakończeniu poprzedniego sezonu, w III lidze pozostała Concordia Elbląg[2].
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Lp. |
Drużyna |
M |
Z |
R |
P |
Bramki |
Różn. |
Pkt |
Uwagi |
Bezpośrednio | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Pogoń Grodzisk Mazowiecki | 31 | 20 | 7 | 4 | 96 | 30 | +66 | 67 | Awans do II ligi | |
2 | Legia II Warszawa | 31 | 18 | 7 | 6 | 63 | 36 | +27 | 61 | ||
3 | Unia Skierniewice | 31 | 17 | 8 | 6 | 71 | 42 | +29 | 59 | ||
4 | GKS Bełchatów | 31 | 15 | 7 | 9 | 52 | 40 | +12 | 52 | ||
5 | Świt Nowy Dwór Mazowiecki | 31 | 13 | 11 | 7 | 63 | 43 | +20 | 50 | ||
6 | Lechia Tomaszów Mazowiecki | 31 | 14 | 8 | 9 | 60 | 46 | +14 | 50 | ||
7 | Pelikan Łowicz | 31 | 14 | 7 | 10 | 49 | 36 | +13 | 49 | ||
8 | Broń Radom | 31 | 11 | 11 | 9 | 35 | 38 | −3 | 44 | ||
9 | ŁKS 1926 Łomża | 31 | 12 | 6 | 13 | 44 | 46 | −2 | 42 | ||
10 | Warta Sieradz | 31 | 11 | 5 | 15 | 38 | 46 | −8 | 38 | ||
11 | Victoria Sulejówek | 31 | 10 | 8 | 13 | 38 | 43 | −5 | 38 | ||
12 | GKS Wikielec | 31 | 9 | 10 | 12 | 28 | 44 | −16 | 37 | ||
13 | Olimpia Zambrów | 31 | 9 | 9 | 13 | 45 | 44 | +1 | 36 | ||
14 | Jagiellonia II Białystok | 31 | 10 | 6 | 15 | 43 | 52 | −9 | 36 | ||
15 | Mławianka Mława | 31 | 9 | 9 | 13 | 38 | 48 | −10 | 36 | Spadek do IV ligi | |
16 | Concordia Elbląg | 31 | 8 | 6 | 17 | 37 | 87 | −50 | 30 | ||
17 | Legionovia Legionowo (S) | 31 | 7 | 4 | 20 | 38 | 67 | −29 | 25 | ||
18 | Pilica Białobrzegi (S) | 31 | 4 | 7 | 20 | 28 | 78 | −50 | 19 |
Aktualne na 19 maja 2024. Źródło: 90 minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Grupa II[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]
|
|
Objaśnienia:
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Lp. |
Drużyna |
M |
Z |
R |
P |
Bramki |
Różn. |
Pkt |
Uwagi |
Bezpośrednio | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Świt Szczecin (M) (A) | 31 | 24 | 4 | 3 | 62 | 14 | +48 | 76 | Awans do II ligi | |
2 | Elana Toruń | 31 | 18 | 8 | 5 | 48 | 20 | +28 | 62 | ||
3 | Unia Swarzędz | 31 | 17 | 6 | 8 | 58 | 41 | +17 | 57 | ||
4 | Błękitni Stargard | 31 | 17 | 4 | 10 | 74 | 51 | +23 | 55 | ||
5 | Zawisza Bydgoszcz | 31 | 15 | 7 | 9 | 65 | 35 | +30 | 52 | ||
6 | Pogoń II Szczecin | 31 | 15 | 3 | 13 | 61 | 54 | +7 | 48 | ||
7 | Pogoń Nowe Skalmierzyce | 31 | 13 | 7 | 11 | 52 | 47 | +5 | 46 | ||
8 | Vineta Wolin | 31 | 13 | 6 | 12 | 38 | 52 | −14 | 45 | ||
9 | Noteć Czarnków | 31 | 13 | 5 | 13 | 65 | 56 | +9 | 44 | ||
10 | Polonia Środa Wielkopolska | 31 | 13 | 5 | 13 | 47 | 54 | −7 | 44 | ||
11 | Gedania Gdańsk | 31 | 14 | 2 | 15 | 50 | 52 | −2 | 44 | ||
12 | Cartusia Kartuzy | 31 | 12 | 7 | 12 | 57 | 45 | +12 | 43 | ||
13 | Sokół Kleczew | 31 | 12 | 6 | 13 | 51 | 56 | −5 | 42 | ||
14 | Flota Świnoujście | 31 | 12 | 3 | 16 | 40 | 57 | −17 | 39 | ||
15 | Stolem Gniewino | 31 | 8 | 9 | 14 | 34 | 51 | −17 | 33 | ||
16 | KTS-K Luzino | 31 | 7 | 4 | 20 | 42 | 68 | −26 | 25 | Spadek do IV ligi | |
17 | Unia Solec Kujawski (S) | 31 | 6 | 3 | 22 | 37 | 75 | −38 | 21 | ||
18 | KP Starogard Gdański (S) | 31 | 2 | 7 | 22 | 37 | 90 | −53 | 13 |
Aktualne na 19 maja 2024. Źródło: 90 minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Grupa III[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]
|
|
|
Objaśnienia:
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Lp. |
Drużyna |
M |
Z |
R |
P |
Bramki |
Różn. |
Pkt |
Uwagi |
Bezpośrednio | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Śląsk II Wrocław | 31 | 18 | 10 | 3 | 66 | 30 | +36 | 64 | Awans do II ligi | |
2 | Rekord Bielsko-Biała | 31 | 19 | 7 | 5 | 73 | 36 | +37 | 64 | ||
3 | MKS Kluczbork | 31 | 17 | 8 | 6 | 52 | 33 | +19 | 59 | ||
4 | Górnik Polkowice | 31 | 14 | 8 | 9 | 49 | 43 | +6 | 50 | ||
5 | Pniówek Pawłowice Śląskie | 31 | 11 | 13 | 7 | 51 | 48 | +3 | 46 | ||
6 | Górnik II Zabrze | 31 | 14 | 4 | 13 | 51 | 47 | +4 | 46 | ||
7 | Stilon Gorzów Wielkopolski | 31 | 12 | 9 | 10 | 47 | 39 | +8 | 45 | ||
8 | LKS Goczałkowice Zdrój | 31 | 11 | 10 | 10 | 45 | 35 | +10 | 43 | ||
9 | Ślęza Wrocław | 31 | 11 | 9 | 11 | 59 | 56 | +3 | 42 | ||
10 | Karkonosze Jelenia Góra | 31 | 11 | 8 | 12 | 38 | 43 | −5 | 41 | ||
11 | Lechia Zielona Góra | 31 | 11 | 7 | 13 | 44 | 51 | −7 | 40 | ||
12 | Carina Gubin | 31 | 11 | 5 | 15 | 43 | 51 | −8 | 38 | ||
13 | Unia Turza Śląska | 31 | 9 | 8 | 14 | 47 | 55 | −8 | 35 | ||
14 | Warta Gorzów Wielkopolski | 31 | 7 | 13 | 11 | 38 | 55 | −17 | 34 | ||
15 | Odra Bytom Odrzański | 31 | 6 | 14 | 11 | 34 | 41 | −7 | 32 | ||
16 | Gwarek Tarnowskie Góry | 31 | 7 | 9 | 15 | 39 | 51 | −12 | 30 | Spadek do IV ligi | |
17 | Raków II Częstochowa | 31 | 7 | 8 | 16 | 42 | 64 | −22 | 29 | ||
18 | LZS Starowice Dolne (S) | 31 | 4 | 8 | 19 | 33 | 73 | −40 | 20 |
Aktualne na 19 maja 2024. Źródło: 90 minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Grupa IV[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]
|
|
|
Objaśnienia:
- Cracovia II została wycofana po zakończeniu rozgrywek sezonu 2022/2023. W związku z czym w III lidze, grupa IV pozostała KS Wiązownica[3].
- W wyniku decyzji Cosmosu Nowotaniec o rezygnacji z awansu do III ligi, awans uzyskały drugie w tabeli Karpaty Krosno[4].
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Lp. |
Drużyna |
M |
Z |
R |
P |
Bramki |
Różn. |
Pkt |
Uwagi |
Bezpośrednio | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Wieczysta Kraków (M) (A) | 31 | 24 | 3 | 4 | 93 | 26 | +67 | 75 | Awans do II ligi | |
2 | Siarka Tarnobrzeg | 31 | 20 | 5 | 6 | 62 | 26 | +36 | 65 | ||
3 | Star Starachowice | 31 | 17 | 6 | 8 | 46 | 24 | +22 | 57 | ||
4 | Avia Świdnik | 31 | 16 | 6 | 9 | 54 | 36 | +18 | 54 | ||
5 | Chełmianka Chełm | 31 | 15 | 5 | 11 | 56 | 48 | +8 | 50 | ||
6 | Wiślanie Jaśkowice | 31 | 13 | 6 | 12 | 50 | 39 | +11 | 45 | ||
7 | Podlasie Biała Podlaska | 31 | 12 | 9 | 10 | 42 | 34 | +8 | 45 | ||
8 | Czarni Połaniec | 31 | 12 | 9 | 10 | 55 | 49 | +6 | 45 | ||
9 | KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski | 31 | 13 | 6 | 12 | 45 | 40 | +5 | 45 | ||
10 | Garbarnia Kraków | 31 | 11 | 9 | 11 | 44 | 53 | −9 | 42 | ||
11 | Wisłoka Dębica | 31 | 10 | 9 | 12 | 38 | 51 | −13 | 39 | ||
12 | Świdniczanka Świdnik | 31 | 10 | 9 | 12 | 36 | 43 | −7 | 39 | ||
13 | Podhale Nowy Targ | 31 | 9 | 10 | 12 | 38 | 39 | −1 | 37 | ||
14 | Unia Tarnów | 31 | 10 | 6 | 15 | 47 | 56 | −9 | 36 | ||
15 | KS Wiązownica | 31 | 9 | 7 | 15 | 45 | 68 | −23 | 34 | Spadek do IV ligi | |
16 | Orlęta Radzyń Podlaski (S) | 31 | 5 | 8 | 18 | 28 | 55 | −27 | 23 | ||
17 | Sokół Sieniawa (S) | 31 | 7 | 2 | 22 | 34 | 84 | −50 | 23 | ||
18 | Karpaty Krosno (S) | 31 | 5 | 7 | 19 | 22 | 64 | −42 | 22 |
Aktualne na 19 maja 2024. Źródło: 90 minut ; PodkarpackieLIVE.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ a b Uchwała nr XI/285 z dnia 22 listopada 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie reorganizacji rozgrywek o mistrzostwo III ligi od sezonu 2016/2017. [dostęp 2020-07-18].
- ↑ OFICJALNIE: Sokół Ostróda wycofał się z rozgrywek III ligi | Transfery.info [online], transfery.info [dostęp 2024-04-23] (pol.).
- ↑ Cracovia II wycofała się po zakończeniu rozgrywek sezonu 2022/2023. [online] [dostęp 2023-05-26] (pol.).
- ↑ Karpaty Krosno w 3 lidze [online] [dostęp 2023-07-07] (pol.).
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]
- Oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Nożnej
- Strona Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej
- Portal Łódzkiego Związku Piłki Nożnej
- Serwis Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
- Strona Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej
- Oficjalna strona Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej
- Portal Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej
- Serwis Pomorskiego Związku Piłki Nożnej
- Strona Opolskiego Związku Piłki Nożnej
- Dolnośląski Związek Piłki Nożnej
- Serwis Śląskiego Związku Piłki Nożnej. slzpn.katowice.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-02)].
- Strona Lubuskiego Związku Piłki Nożnej